Saypha fillers are manufactured in accordance to the highest quality standards and safety, and is injected into the skin by using a thin wall needle, specially designed for optimal patient comfort. In addition, some of the fillers contains lidocaine, a mild anesthetic, which makes the injection more comfortable. Croma HA fillers treatments are non-surgical and ensures immediate, natural-looking results.
Back to Products
Saypha
As low as
We offer the following Saypha products. Please inquire for further details.
Categories: Dermal fillers, Products
Related products
Sculptra
Sculptra is a unique collagen replenishing treatment designed to restore lost collagen and volume in the face. It is a unique treatment that helps to slowly and subtly reduce facial lines, wrinkles and folds. By helping to replenish facial collagen and restore lost volume, Sculptra gives a fuller, more natural look that can last up to 2 years. Sculptra is a biocompatible and biodegradable injectable material known as poly-L-lactic acid (PLA) that naturally stimulates the skin’s cells to produce its own collagen.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Sculptra | 2 x 5ml |
Hyacorp
HYAcorp is an absorbable skin implant intended for single use. The high purity and special composition of HYAcorp have been developed to provide maximum volumising results for body contouring. It’s been specifically developed for sculpting and re-shaping big areas of the body, and is intended to help correct and improve the silhouette, perfect for the correction of concave deformities.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| HYAcorp MLF1 | 1 x 10 ml |
| HYAcorp MLF2 | 1 x 10 ml |
| HYAcorp Fine | 1 x 10 ml |
Cytocare
The Cytocare range is designed to treat face or body through a variety of filler products, which are available in different variations depending on the surface area that patients wish to target.
A product line that is a blend of natural plant based ingredients which are suitable for Mesotherapy techniques.
The Cytocare complex combines hyaluronic acid filler with a vitamin and nutrient solution that is delivered by a mesogun to offer more complete and longer-lasting results.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Cytocare 715 C line | Vials 5 x 5,0 ml |
| Cytocare 640 C Line | Vials 5 x 4,0 ml |
| Cytocare 532 | Vials 10 x 5,0 ml |
| Cytocare Haircare | Vials 10 x 5,0 ml |
Innoaesthetics
Innoaesthetics have a wide product range including aesthetic mesotherapy products and skincare products to suit both physicians and end-users. All products are effective medical and dermatological solutions to treat different kinds of skin concerns and to improve the overall skin condition.
Innoaesthetics TDS line offers high-quality transdermal solutions to prevent and treat signs of skin ageing and other skin concerns on both the face and the body. All products contain unique combinations of active ingredients that pass the stratum corneum and reach the deeper layers of the skin. The active ingredients are hereby released in the targeted area. All solutions in the TDS line can be used with mesotherapy, micro-needling, or derma roller to achieve the best results. Results with Innoaesthetics are instant and provides visible and natural results from the first session with no downtime. The solutions are made with no preservatives and are sterile.
We offer the following packages.
| Product | Pack |
| Innoaesthetics Cynara Plus+ | Bottle 1 x 25 ml |
| Innoaesthetics Draining PPC | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Hyaluronic Acid | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hyaluronidase | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Matrix | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Sensitive-ID | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Vitamin Complex | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Xeroskin-ID | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Face Nade | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics DNA Pept-HA | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hair Vital (Woman) | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hair Loss Control (Man) | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Firming | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics MCA 35 | Vials 5 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics T.C. AGE | Vials 5 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Mandalage | Bottle 1 x 30 ml |
| Innoaesthetics Ultimate Eye Corrector | Bottles 2 x 10 g |
| Innoaesthetics Skin Repair | Tube 1 x 60 g |
