The Revanesse range consists of the ingredient Hyaluronic Acid (HA) which is also found naturally in the body as carbohydrate. The dermal fillers are formulated using a Thixofix technology, proven to create high quality hyaluronic acid that lasts longer and is available at the highest concentration. Using this unique technology the dermal filler can be easier injected, gives a more natural feeling compared to other cosmetic fillers while the filler is easier molded. The Revanesse filler range is non-animal, which reduces the risk of an allergic reaction. The Revanesse filler range have been proven safe and effective because of strict controls and high standards from the manufacture.
Back to Products
Revanesse
As low as
We offer the following Revanesse dermal filler products. Please inquire for further details.
Category: Products
Related products
Fillmed
The FILLMED brand has it all – Correct with dermal fillers, revitalise with NCTF, renew with superficial peels and enhance with cosmetics.
The range consists of all non-surgical, anti-aging, medical injection fillers and skincare products to achieve a more glowing and youthful appearance. The FILLMED fillers are a unique collection of hyaluronic acid-based fillers with lidocaine, designed to smoothen superficial to deep wrinkles, volumize the lips and to restore and create contours of the face. The FILLMED range also contains NCTF mesotherapy products. These products are designed to prevent and correct the signs of skin ageing. NCTF stands for New Cellular Treatment Factor and is an anti-ageing mesotherapy product that revitalizes and hydrates tired skin and removes fine lines.
FILLMED Skin Perfusion is the newest member of the FILLMED brand. The skincare line consists of superficial chemical peels formulated with gluconolactone to help stimulate the renewal of the epidermis and cosmetic creams designed to enhance the results of aesthetic treatments.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| FILLMED NCTF 135HA | Vials 5 x 3,0 ml |
| FILLMED Art Filler Universal Lidocaine | Syringes 2 x 1,2 ml |
| FILLMED Art Filler Volume Lidocaine | Syringes 2 x 1,2 ml |
| FILLMED Art Fine Lines Lidocaine | Syringes 2 x 1,0 ml |
| FILLMED Art Filler Lips Lidocaine | Syringes 2 x 1,0 ml |
| FILLMED X-HA 3 | Syringe 1 x 1,0 ml |
| FILLMED M-HA 10 | Vials 3 x 3ml |
| FILLMED M-HA 18 | Syringe 1 x 1,0 ml |
| FILLMED Light Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| FILLMED Bright Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| Fillmed Time Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| FILLMED Pre Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| FILLMED AA-LIFT SERUM | Bottle 1 x 30 ml |
| FILLMED B3 Recovery cream | Tube 1 x 50 ml |
| FILLMED Cleansing Oil | Bottle 1 x 200 ml |
| FILLMED HXR-EYE CREAM | Bottle 1 x 15 ml |
| FILLMED P-Bright Serum | Bottle 1 x 30 ml |
| FILLMED RE-Time Serum | Bottle 1 x 30 ml |
Cytocare
The Cytocare range is designed to treat face or body through a variety of filler products, which are available in different variations depending on the surface area that patients wish to target.
A product line that is a blend of natural plant based ingredients which are suitable for Mesotherapy techniques.
The Cytocare complex combines hyaluronic acid filler with a vitamin and nutrient solution that is delivered by a mesogun to offer more complete and longer-lasting results.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Cytocare 715 C line | Vials 5 x 5,0 ml |
| Cytocare 640 C Line | Vials 5 x 4,0 ml |
| Cytocare 532 | Vials 10 x 5,0 ml |
| Cytocare Haircare | Vials 10 x 5,0 ml |
Restylane
Restylane offers a wide range of hyaluronic acid dermal fillers and skinboosters, designed to restore facial volume and enhance the youthful appearance of the skin. The product line is ideal for treating specific facial areas by restoring volume, enhance facial shape and contour as well as refresh and improve dehydrated skin.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Restylane w/ Lidocaine | 1x1ml |
| Restylane Lyft w/ Lidocaine | 1x1ml |
| Restylane Fynesse | 1x1ml |
| Restylane Kysse | 1x1ml |
| Restylane Refyne | 1x1ml |
| Restylane Defyne | 1x1ml |
| Restylane Defyne | 1x1ml |
| Restylane SB Vital Lidocaine | 1x1ml |
| Restylane SB Vital Light Lidocaine | 1x1ml |
Stylage
Stylage is an innovative gel consisting of cross-linked hyaluronic acid and natural antioxidants to reduce the visible signs of aging. Stylage fillers can be used to fill and smooth out wrinkles, lip correction, volume restoration, rehydration, remodeling, and skin rejuvenation. Stylage is an innovative formula that creates long-lasting results for all types of wrinkles and all skin types.
We offer the following Stylage products. Please inquire for further details.
| Product | Pack |
| Stylage Bi-Soft Hydro | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft HydroMax | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft S | 2 x 0,8 ml |
| Stylage Bi-Soft S Lidocaine | 2 x 0,8 ml |
| Stylage Bi-Soft Special Lips | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft Special Lips Lidocaine | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft L | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft L Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft M | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft M Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XL | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XL Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XXL Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
