Surgiderm is a range of injectable hyaluronic acid based dermal fillers used to smooth wrinkles, add volume to lips and reshape the contours of the face. The hyaluronic acid is completely broken down within the skin over a period of months, leaving eventually no trace of the filler.
Back to Products
Surgiderm
As low as
We offer the following Surgiderm products. Please inquire for further details.
Categories: Dermal fillers, Products
Related products
Neauvia
Neauvia Organic is the world’s first line of fillers so close to nature. It has been developed using the latest technologies, ensuring unprecedented purity and efficiency of preparation. Pure raw materials and new production techniques make Neauvia fillers stand out as the new generation of products.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Neauvia Organic Intense LV | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Intense | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Hydro Delux | Syringes 2 x 2,5 ml |
| Neauvia Organic Intense Rose | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Intense Rheology | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Intense Lips | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Intense Rheology | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Intense Rose | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Stimulate | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Intense Flux | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Hydro Deluxe Man | Syringe 2 x 2,5ml |
| Neauvia Organic Hydro Deluxe Man | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Intense Man | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Neauvia Organic Stimulate Man | Syringe 1 x 1,0 ml |
Innoaesthetics
Innoaesthetics have a wide product range including aesthetic mesotherapy products and skincare products to suit both physicians and end-users. All products are effective medical and dermatological solutions to treat different kinds of skin concerns and to improve the overall skin condition.
Innoaesthetics TDS line offers high-quality transdermal solutions to prevent and treat signs of skin ageing and other skin concerns on both the face and the body. All products contain unique combinations of active ingredients that pass the stratum corneum and reach the deeper layers of the skin. The active ingredients are hereby released in the targeted area. All solutions in the TDS line can be used with mesotherapy, micro-needling, or derma roller to achieve the best results. Results with Innoaesthetics are instant and provides visible and natural results from the first session with no downtime. The solutions are made with no preservatives and are sterile.
We offer the following packages.
| Product | Pack |
| Innoaesthetics Cynara Plus+ | Bottle 1 x 25 ml |
| Innoaesthetics Draining PPC | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Hyaluronic Acid | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hyaluronidase | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Matrix | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Sensitive-ID | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Vitamin Complex | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Xeroskin-ID | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Face Nade | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics DNA Pept-HA | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hair Vital (Woman) | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hair Loss Control (Man) | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Firming | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics MCA 35 | Vials 5 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics T.C. AGE | Vials 5 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Mandalage | Bottle 1 x 30 ml |
| Innoaesthetics Ultimate Eye Corrector | Bottles 2 x 10 g |
| Innoaesthetics Skin Repair | Tube 1 x 60 g |
Jalupro
The Jalupro range reduces skin wrinkleness significantly. The product has especially shown to have an excellent biorevitalizing efficacy and improves the main skin aging and photo aging signs. This efficacy grows over time and lasts approx. 6 months.
Jalupro is a sterile reabsorbable injectable solution, which acts as dermal biorevitalizer, that can be used for improving skin texture and minimizing evidence of skin wrinkles of the face.
We offer the following packages.
| Product | Pack |
| Jalupro HMW | Amps + Syringe 1 x 1,5 ml + 1 x 1,0 ml |
| Jalupro Amino Acid | Amps + Vials 2 x 30mg, 3,0 ml + 2 x 100 mg |
| Jalupro Super Hydro | Syringe 1 x 2,5 ml |
| Jalupro Enhancer Gel for Eyelashes/Eyebrows | Tube x 1 |
| Jalupro Face Mask | Masks x 11 |
| Jalupro Young Eye | Syringe 1 x 1ml |
Fillmed
The FILLMED brand has it all – Correct with dermal fillers, revitalise with NCTF, renew with superficial peels and enhance with cosmetics.
The range consists of all non-surgical, anti-aging, medical injection fillers and skincare products to achieve a more glowing and youthful appearance. The FILLMED fillers are a unique collection of hyaluronic acid-based fillers with lidocaine, designed to smoothen superficial to deep wrinkles, volumize the lips and to restore and create contours of the face. The FILLMED range also contains NCTF mesotherapy products. These products are designed to prevent and correct the signs of skin ageing. NCTF stands for New Cellular Treatment Factor and is an anti-ageing mesotherapy product that revitalizes and hydrates tired skin and removes fine lines.
FILLMED Skin Perfusion is the newest member of the FILLMED brand. The skincare line consists of superficial chemical peels formulated with gluconolactone to help stimulate the renewal of the epidermis and cosmetic creams designed to enhance the results of aesthetic treatments.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| FILLMED NCTF 135HA | Vials 5 x 3,0 ml |
| FILLMED Art Filler Universal Lidocaine | Syringes 2 x 1,2 ml |
| FILLMED Art Filler Volume Lidocaine | Syringes 2 x 1,2 ml |
| FILLMED Art Fine Lines Lidocaine | Syringes 2 x 1,0 ml |
| FILLMED Art Filler Lips Lidocaine | Syringes 2 x 1,0 ml |
| FILLMED X-HA 3 | Syringe 1 x 1,0 ml |
| FILLMED M-HA 10 | Vials 3 x 3ml |
| FILLMED M-HA 18 | Syringe 1 x 1,0 ml |
| FILLMED Light Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| FILLMED Bright Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| Fillmed Time Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| FILLMED Pre Peel | Bottle 1 x 100 ml |
| FILLMED AA-LIFT SERUM | Bottle 1 x 30 ml |
| FILLMED B3 Recovery cream | Tube 1 x 50 ml |
| FILLMED Cleansing Oil | Bottle 1 x 200 ml |
| FILLMED HXR-EYE CREAM | Bottle 1 x 15 ml |
| FILLMED P-Bright Serum | Bottle 1 x 30 ml |
| FILLMED RE-Time Serum | Bottle 1 x 30 ml |
