Saypha fillers are manufactured in accordance to the highest quality standards and safety, and is injected into the skin by using a thin wall needle, specially designed for optimal patient comfort. In addition, some of the fillers contains lidocaine, a mild anesthetic, which makes the injection more comfortable. Croma HA fillers treatments are non-surgical and ensures immediate, natural-looking results.
Back to Products
Saypha
As low as
We offer the following Saypha products. Please inquire for further details.
Categories: Dermal fillers, Products
Related products
Monalisa
Monalisa is a recognized brand and skin care solution manufactured by Genoss. The products are based on hyaluronic acid and are designed to restore the natural and rejuvenated appearance of the skin that has lost its natural collagen due to the natural aging process. Monalisa products provide maximum volume effect and retention. Due to the highly concentrated pure hyaluronic acid with very long and strong cross-linked chains, they ensure high quality and safe results, as well as optimizing and extending the effect of the treatment. The ergonomically designed syringe allows for an even distribution of pressure during injection to enable an accurate and safe treatment for both the injector and the patient. The manufacturer Genoss implements a strict quality control system through direct involvement in the entire production process from the base material to the final product. Furthermore, Monalisa products have a low level of endotoxin, and essentially no BDDE remains.
The Monalisa dermal fillers are available in four forms: Soft, Mild, Hard, and Ultra. They all contain lidocaine.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Monalisa Soft Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Monalisa Mild Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Monalisa Hard Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Monalisa Ultra Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
Innoaesthetics
Innoaesthetics have a wide product range including aesthetic mesotherapy products and skincare products to suit both physicians and end-users. All products are effective medical and dermatological solutions to treat different kinds of skin concerns and to improve the overall skin condition.
Innoaesthetics TDS line offers high-quality transdermal solutions to prevent and treat signs of skin ageing and other skin concerns on both the face and the body. All products contain unique combinations of active ingredients that pass the stratum corneum and reach the deeper layers of the skin. The active ingredients are hereby released in the targeted area. All solutions in the TDS line can be used with mesotherapy, micro-needling, or derma roller to achieve the best results. Results with Innoaesthetics are instant and provides visible and natural results from the first session with no downtime. The solutions are made with no preservatives and are sterile.
We offer the following packages.
| Product | Pack |
| Innoaesthetics Cynara Plus+ | Bottle 1 x 25 ml |
| Innoaesthetics Draining PPC | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Hyaluronic Acid | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hyaluronidase | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Matrix | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Sensitive-ID | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Vitamin Complex | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Xeroskin-ID | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Face Nade | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics DNA Pept-HA | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hair Vital (Woman) | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Hair Loss Control (Man) | Vials 4 x 2,5 ml |
| Innoaesthetics Firming | Vials 4 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics MCA 35 | Vials 5 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics T.C. AGE | Vials 5 x 5,0 ml |
| Innoaesthetics Mandalage | Bottle 1 x 30 ml |
| Innoaesthetics Ultimate Eye Corrector | Bottles 2 x 10 g |
| Innoaesthetics Skin Repair | Tube 1 x 60 g |
Stylage
Stylage is an innovative gel consisting of cross-linked hyaluronic acid and natural antioxidants to reduce the visible signs of aging. Stylage fillers can be used to fill and smooth out wrinkles, lip correction, volume restoration, rehydration, remodeling, and skin rejuvenation. Stylage is an innovative formula that creates long-lasting results for all types of wrinkles and all skin types.
We offer the following Stylage products. Please inquire for further details.
| Product | Pack |
| Stylage Bi-Soft Hydro | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft HydroMax | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft S | 2 x 0,8 ml |
| Stylage Bi-Soft S Lidocaine | 2 x 0,8 ml |
| Stylage Bi-Soft Special Lips | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft Special Lips Lidocaine | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft L | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft L Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft M | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft M Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XL | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XL Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XXL Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
Profhilo
Profhilo H+L is a skin booster and anti-ageing treatment made from stabilised Hyaluronic Acid (HA). It is intended to treat skin laxity, skin elasticity and firmness, not just to reduce lines and wrinkles.
We offer the following products:
| Product | Pack |
| Profhilo Body Kit | 1 x 4 Items |
| Profhilo H+L 2ml | 1 x 2,0 ml |
| Profhilo Haenkenium Cream | 1 x 50 ml |
