Surgiderm is a range of injectable hyaluronic acid based dermal fillers used to smooth wrinkles, add volume to lips and reshape the contours of the face. The hyaluronic acid is completely broken down within the skin over a period of months, leaving eventually no trace of the filler.
Back to Products
Surgiderm
As low as
We offer the following Surgiderm products. Please inquire for further details.
Categories: Dermal fillers, Products
Related products
Saypha
We offer the following Saypha products. Please inquire for further details.
Monalisa
Monalisa is a recognized brand and skin care solution manufactured by Genoss. The products are based on hyaluronic acid and are designed to restore the natural and rejuvenated appearance of the skin that has lost its natural collagen due to the natural aging process. Monalisa products provide maximum volume effect and retention. Due to the highly concentrated pure hyaluronic acid with very long and strong cross-linked chains, they ensure high quality and safe results, as well as optimizing and extending the effect of the treatment. The ergonomically designed syringe allows for an even distribution of pressure during injection to enable an accurate and safe treatment for both the injector and the patient. The manufacturer Genoss implements a strict quality control system through direct involvement in the entire production process from the base material to the final product. Furthermore, Monalisa products have a low level of endotoxin, and essentially no BDDE remains.
The Monalisa dermal fillers are available in four forms: Soft, Mild, Hard, and Ultra. They all contain lidocaine.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Monalisa Soft Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Monalisa Mild Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Monalisa Hard Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
| Monalisa Ultra Lidocaine | Syringe 1 x 1,0 ml |
Teosyal
Teoxane’s most popular line is Teosyal, which is a complete range of injectable hyaluronic acid dermal fillers designed to treat wrinkles, give volume to the face, and improve skin quality. The range is made of 100% non-animal origin and is free from parabens and phenoxyethanol, which are chemical preservatives that are toxic to the skin and have the risk of causing cancer.
We offer the following packages:
| Product | Pack |
| Teosyal RHA 1 Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Teosyal RHA 2 Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Teosyal RHA 3 Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Teosyal RHA 4 Lidocaine | 2 x 1,2 ml |
| Teosyal RHA Kiss | 2 x 0,7 ml |
Stylage
Stylage is an innovative gel consisting of cross-linked hyaluronic acid and natural antioxidants to reduce the visible signs of aging. Stylage fillers can be used to fill and smooth out wrinkles, lip correction, volume restoration, rehydration, remodeling, and skin rejuvenation. Stylage is an innovative formula that creates long-lasting results for all types of wrinkles and all skin types.
We offer the following Stylage products. Please inquire for further details.
| Product | Pack |
| Stylage Bi-Soft Hydro | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft HydroMax | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft S | 2 x 0,8 ml |
| Stylage Bi-Soft S Lidocaine | 2 x 0,8 ml |
| Stylage Bi-Soft Special Lips | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft Special Lips Lidocaine | 1 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft L | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft L Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft M | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft M Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XL | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XL Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
| Stylage Bi-Soft XXL Lidocaine | 2 x 1,0 ml |
